Erbain kolye-erbain yüzük
ümmüsübyan ,çörek otu macunu

Neden Dua Etmeliyiz ?

Neden Dua Etmeliyiz ?
  • 06 Eylül 2019, Cuma 12:25

Aciz ve fakir olan insana Rabbinin verdiği en büyük silahlardan birisi de duasıdır. Dua silahı ile insan, maddi ve manevi düşmanlara karşı kendisini korumaya aldığı gibi; maddi ve manevi ihtiyaçlarını temin etmek noktasında da Allahın rahmetini, keremini, inayetini, kudretini, yardımını celp etmektedir. Rabbinin keremini ve rahmetini celp etmek noktasında duanın kıymetini ve büyüklüğünü bilen büyük zatlar daima dua ile yatıp kalkmışlar, dua ile niyaz ile tazarru ile hareket etmişlerdir.Rabbinin dua ile insana kıymet ve ehemmiyet verdiğini bilen insanlar, duayı kendilerine şefaatçi yaparak dua ile Rablerinin esrarlarına, envarlarına ve sırlarına mazhar olmuşlardır.Bütün mülklerin, bütün hayatların, bütün rızıkların, bütün mevcudatın Allahın olduğunu bilen insanlar dua ile rızkı, mülkü, hayatı ve varlıkları kendilerine muti kılmışlardır.Dua ile insanın görünür görünmez, bilinir bilinmez belalara karşı aciz kullarını koruduğunu bilen insanlar dua silahına ve istiaze kalkanlarına sarılmışlardır.Rablerinin kullarının her istediğini vermeye, her istediklerini yaratmaya, muktedir olduğunu bilen insanlar Allahtan isterken korkmadan çekinmeden istemişlerdir.Rablerinin hazinelerinin sonsuz olduğunu bilen, hiçbir şeyin kendisine ağır gelmeyeceğini bilen insanlar Rablerinden bol bol gani gani istemişlerdir.Rablerinin kalplerinin hatıratını bilen ve kullarının istediklerini unutmadan, karıştırmadan, şaşırmadan veren Hakimi Mutlak olduğunu bilen insanlar, yüzlerce ve binlerce de olsa istekleri Rablerinden istemişlerdir.

Evet, Rabbimizin hazineleri sonsuzdur. Rabbimizin nimetleri sonsuzdur. Rabbimizin inayetleri ve kudreti sonsuzdur. Kullarının istediği hiçbir şey ona ağır gelmez. Milyarlarca insanın istediği trilyonlarca istek, arzu ve dilekler ona ağır gelmez. Hepsinin sesini işitir, duyar, bilir ve görür. Rabbimizden isterken çekinmeden, sıkılmadan ve utanmadan makul, mantıklı ve hayırlı olanları istemeliyiz. Hatta kaybımız bile olsa Allahtan istemeliyiz. Çünkü Peygamber Efendimiz “Ayakkabınızın bağı bile kaybolsa Allahtan isteyin.” der. Duada cimrilik ve çekingenlik yapmamalıyız. Duamızın alanını daraltmamalıyız. Rabbimizden bunu da mı isteyeyim dememeliyiz. Çünkü rahmeti her şeyi kuşatmış olan Rabbimizin kerem ve ihsanına sınır çekilmez.

Eğer bir insan, dua yerine daima sebeplere müracaat ediyorsa ve her kapıyı çalıp dilencilik ediyorsa ve asıl nimet rızık mal sahibini hatırlamıyorsa o insanın ömrü zillet ile geçer. Dilencilik ile geçer. Fani insanların ağızlarına ve ellerine bakar. Rızkı, nimeti, hayatı her şeyi insandan bilir onlara minnet eder, boyun eğer.Dua ile hayatımızı, dilimizi, aklımızı, fikrimizi kuşatmazsak ve her şey Allahtan istenilmez dersek ve Onun rahmet alanını kısıtlarsak, gizli şirklere bile düşeriz. Çünkü her şeyin anahtarı Onun yanında, her şeyin ipleri Onun elinde ise o zaman her şey demek ki Onun izni ile hal edilir, olur, meydana gelir. O istemezse hiçbir şey bir şeye müdahale edemez. O, razı olmazsa bütün dünya bir araya gelse o işi halledemez. O halde bizler ne kadar çok dua ile rabbimize yönelirsek, sebeplerin dağdağasından kurtuluruz. Sebeplere müracaat etsek bile hakiki sebebe tevekkül ederiz. Gizli, aşikar, sesli, sessiz duaya kendimizi alıştırırız.Her daim kendimizi Rabbimize hatırlatırız ve unutturmayız. Rabbimiz katında dua ile kıymetimizi artırıp, acz ve fakrımızı her daim isteyeceklerimize şefaatçi yaparız. Binlerce insanlara, makamlara ve sebeplere karşı eğilip tezelzüle düşüp, temellük edeceğimize ve sebeplerin dağdağasında boğulacağımıza, Vahidi Ehad olan Rabbimize teveccüh eder ve Ondan isteriz. Binlere müracaat edeceğimize bir olan Rabbimizden isteriz.O Rabbimiz binleri dahi bize hizmetkar eder.Dua ile kulluğun sultanlığına eriştirir.

Dua, Allah'tan hidayet ve başarı talebidir. Dua, insanı, istediği her türlü başarıya ulaştırır.
Dua, rızkın genişlemesine, sağlığın artmasına, ömrün bereketlenmesine vesile olur.
Dua, hazinesi sonsuz, kerem ve ihsanı bol olan Allah'tan istemektir. O, bir şeye "ol" deyince olur. Bir isteğinin yerine getirilmesiyle O'nun hazinesi eksilmez.
Dua edeni Allah'ın rahmeti kuşatır. Allah'ın ihsanı ve yardımı ona yönelir.
Dua eden, Allah'a itaat etmiş olur. Duayı terk etmek günahtır, Allah'a karşı kibirlenmektir.
Genişlik ve sağlık zamanlarında dua etmek, darlık ve hastalık zamanlarında fayda verir.
Allah, kulunun çokça ve ısrarla dua etmesini sever.
Dua hayrı ve rahmeti çeker, zararı uzaklaştırır.
Dua eden, duasının yararını ya dünya hayatında ya da öldükten sonra muhakkak görür.
Her dua, Allah'ın indinde muhafaza edilir, karşılığı ya dünyada ya da âhirette verilir.
Dua, öyle kerim bir zattan istemektir ki, O kendisine açılan elleri boş döndürmekten utanır.
Dua insanı belâdan korur, inecek musibetlere karşı bir kalkandır. 
Allah'ın takdirinin yerine gelmesi ile dua arasında bir çarpışma olur, dua Allah'ın takdirinin yerine gelmesinin acı etkilerini önler, şiddetini azaltır veya gelmesini geciktirir ya da tamamen ortadan kaldırır.
Dua, Kâdir–i Mutlak'a karşı son derece küçülme, huzu' ve huşûdur. Bu küçülme ve huşu', kerem ve rahmeti sonsuz olan Allah'ın rahmetini celbeder. Bunun için dua, ibadetin özü kabul edilmiştir.
Dua, düşmanların düzenlerini bozar, üzüntü ve sıkıntıları defeder. İnsanı ruhunu tasalardan arıtıp temizler.
 

Dua istemektir. Rabbimiz “Ademoğlunun canı boğazından çıkmayıncaya kadar dualarını kabul edeceğim.” sözü vermiştir. Dilemek ve istemek insandan, vermek Rabbimizdendir. Duanızı eksilterek, gaflete düşmeyin.Dua ile her daim kulluğunuzu uyanık tutun.Vesselam

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ

TAZİYELER

tümü
yukarı çık