Erbain kolye-erbain yüzük
ümmüsübyan ,çörek otu macunu

Nazar

Toplumumuzda nazar duası çok sık yapılan dualardan biridir. Her gün yüz binlerce insan nazar duası okumakta ve böylece nazardan korunmaya çalışmaktadır. Ancak nazar belirtileri bilinmediği için çoğu zaman bu dualar yerini bulmamaktadır ya da vaktinden çok geç yapılmaktadır.

Nazar
  • 06 Eylül 2019, Cuma 9:17

Nazar belirtilerinin neler olduğu konusunda ciddi  bilgi eksikliği söz konusudur. İnsanların büyük bir kısmı nazarın hak olduğuna ve nazardan korunmak gerektiğine inanmaktadır fakat “Nazar belirtileri nelerdir” diye sorulduğunda sağlıklı  cevaplar verememektedir.

Toplumumuzda nazar duası çok sık yapılan dualardan biridir. Her gün yüz binlerce insan nazar duası okumakta ve böylece nazardan korunmaya çalışmaktadır. Ancak nazar belirtileri bilinmediği için çoğu zaman bu dualar yerini bulmamaktadır ya da vaktinden çok geç yapılmaktadır.

Yerinde ve zamanında önlem almanın yolu nazarın belirtilerini bilmekten geçmektedir. İşte bu sohbetimizin konusu üzerinizde nazar olup olmadığını tespit etmenize yardımcı olmaktır.

Sadece renkli gözlü insanların mı nazarı olur?

Toplumda renkli gözlülerin ya da alnı dar kişilerin nazarı olduğuna dair rivayetler bulunmaktadır. Ancak bu rivayetler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır?

Her insanın nazarlama etkisi olabilir. Bir insanın dış görünüşü ile nazarı arasında bir ilgi yoktur. Yani kişinin renkli gözlü olup olmamasının  ya da kafa biçiminin nazarın oluşumunda bir kıymeti yoktur. Aynı biçimde nazara sahip olmanın kadın ya da erkek olmakla da bir ilişkisi bulunmamaktadır. Yani halk arasındaki “ Kadınların nazarı daha güçlüdür.” inanışı da gerçeği yansıtmamaktadır.

Nazar eden her insanın kötü niyetli olduğuna dair ön yargılar da kesinlikle yanlıştır. Çok iyi niyetli insanların dahi bir şeye arzuyla ve gıpta ile bakmaları durumunda nazar ortaya çıkabilmektedir.

Nazarın sık sık görüldüğünü ve etkisinin büyük olduğunu birçok İslam alimi defalarca zikretmiştir. Hatta Kuran'daki

"Şüphesiz inkâr edenler Zikr'i (Kur'an'ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) "Hiç şüphe yok o bir delidir" diyorlar.( Kalem-51 )

ayeti kerimesinde geçen "gözleri ile devirmek"ten kastın nazar olduğuna dair alimler arasında ittifak vardır.

Nazarın günlük yaşam üzerindeki büyük etkileri

“Nazar nedir?” diye sorulduğunda uzmanların verdiği cevap şöyledir: Gözlerdeki zararlı ziyaların yoğun duygularla birleşerek karşıdaki varlığa zarar vermesidir.

Tabi buradaki tanım tıp ve fizik uzmanları tarafından yapılan bir açıklamadır. Nazarın mahiyeti ve tesirleri çok daha derin ve karmaşıktır.

Nazara maruz kalanlar genellikle insanlardır. Nazar insanların hastalanmasına, sakat kalmasına, basiretinin bağlanmasına hatta kendi eli ile kendisine zarar vermesine neden olmaktadır.

Nazar insan dışındaki varlıkları da etkileyebilir. Besili hayvanlar, yeni alınan otomobiller, inşaatı tamamlanmak üzere olan binalar, şık ziynet eşyaları da en sık nazar edilen varlıklardır.

Günlük yaşamda çevremizde olan gelişmelerin ciddi bir kısmını nazarın etkilerine bağlamak kesinlikle abartılı bir tutum sayılmamalıdır. Zira nazarın hayatımızdaki etkileri sanıldığından çok daha fazladır.

Nazar belirtileri nelerdir?

Nazarın olup olmadığını tespit etmek üzere çok sayıda belirti bulunur. Bu nazar belirtilerini şu biçimde sıralamak mümkündür:

Nazar belirtilerinin en yaygını: karşı konulamaz uyku isteği

Nazara maruz kalan insanlarda yoğun bir uyuma isteği vardır. Çok uzun zaman uyuyup gerçekte uykularını alsalar dahi uykuya şiddetli gereksinim duyarlar. Sabahları çok güç uyanırlar. Gün içinde boş bırakılırlarsa hemen uykuya dalarlar.

Üzerinde nazar olan şahıs herhangi biri ile konuştuğunda onun da uykusunu getirir. Ne kadar heyecanlı bir konu anlatırsa anlatsın karşıdaki kişi esnemeye başlar. Telefonda dahi konuştuğu kişinin uykusunu getiren insanlar vardır ki bunlar yoğun nazara maruz kalan kişilerdir.

Çok sayıda eşyanın kırılması ya da bozulması

Üzerinde nazar olan kişinin çok sayıda eşyası kısa bir sürede bozulmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan eşyaların bozulup kırılması bir yana yeni alınan ürünler de bir çırpıda ciddi biçimde arızalanmaktadır.

Bazı durumlarda kişinin kullandığı saat, telefon gibi dijital ya da mekanik araçlar da ortada ciddi bir sebep yokken normalden daha sık bozulmaktadır. Eski kuşaklar bu durum için “Nazarın eli değdiği her şeyi bozar.” ifadesini kullanmışlardır ki bu yargı kesinlikle çok doğru bir çıkarımdır.

Unutkanlık ve dalgınlık sıkça görülen nazar belirtilerindendir

Nazara maruz kalan kişi daha önceden çok iyi bildiği birçok şeyi hızlı bir biçimde unutmaktadır. Birçok örnekte kişi kendi telefon numarasını dahi hatırlayamamaktadır. Nazara maruz kalan kişiler sadece ezberledikleri Kuran surelerini canlı biçimde hatırlamakta geriye kalan her şeyi unutma eğilimi göstermektedirler. Bu insanlarda çok iyi bildikleri konular hakkında hızlı cevap verme yeteneği ortadan kalkar. Kendi isimleri dahi sorulduğunda biran durup beklerler daha sonra cevap verirler.

Nazara maruz kalındığını gösteren bir diğer detay ise farkında olmadan dalıp gitmektir. Kişi bir anda içinde bulunduğu dünya gerçekliğinden kopar ve iç alemine dalar. Birisi tarafından uyarıldığında ise hemen toparlanıp kendisine gelir. Ancak kendisine  az önce ne düşündüğüne dair bir soru sorulursa cevabı "hiçbir şey" olacaktır. Gerçekten de nazara maruz kalan bireyin iç dalgınlığı anlamlı bir içsel davranış olmayıp sadece "gerçeklikten kopuş" biçimindedir.

Takıntılı hale getirilmiş devamlı davranış kalıpları ve sözcükler

Nazar belirtileri içinde en kolay fark edileni kişinin sürekli aynı hareketleri tekrarlayıp durmasıdır. Son zamanlarda ortaya çıkmış bir el hareketi, tespih, anahtarlık gibi eşyaları elden düşürmeme ve onlarla devamlı ritmik hareketler yapma, bir sözcüğe takılıp devamlı onu kullanma ya da bir şarkı nakaratını tekrarlayıp durma nazar belirtisi olarak kabul edilir.

Nazarlanmış kişi bu takıntılı hareketleri farkında olmadan yapmaktadır. Mesela hiç de uygun olmayan bir ortamda farkında olmadan diline doladığı şarkı sözlerini mırıldanır ve niçin böyle yaptığını kendisi de izah edemez.

Bıçak vb. keskin aletlerden duyulan yoğun korku nazar belirtilerindendir

Günlük hayatta insanlar bıçak ve jilet gibi kesici aletlerden korkmamaktadır. Mutfakta ve normal işlerde çok rahat kullandığımız bu araçlar nazara maruz kaldığımızda bize çok korkunç araçlarmış gibi  gelir. Nazara uğrayan biri bıçak gibi keskin araçlarla çalıştığında normal durumdan çok daha fazla ürküp korkmaktadır.

Keskin aletlerden korkmanın yanı sıra ev hayvanlarından, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma da nazar belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

1-Nazar değen insandaki en büyük belirti iç sıkıntısıdır. Bu sıkıntı, baş, karın veya göğüs bölgesinde olur.Karında şişkinlik ve hazımsızlık hissi olabilir. İçten gelen bu sıkıntı, o anda kişiyi mutsuz,huzursuz eder. Hiç bir şeyden zevk almaz.Adeta kendinden geçilir.

2-Nazar değmiş kişide, ağlama veya ağlama hissi olur. İçten gelen sıkıntı nedeniyle daha çok ağlama görülür. Bu ağlama kişinin elinde olmadan kendiliğinden gelişir.

3-Kollarda ve elllerde uyuşma veya kasılma olabilir. Bu uyuşma ve kasılmalar, okuma sırasında daha belirgin hale gelir.

4-İç huzursuzluğu nedeniyle hiç bir şeyden tad alınmaz.

5-Nazarın önemli özellik ve belirtilerinden birisi de uykusuzluk çekmektir. Nazar değen kişi uykuya zor dalar. O kimsede müzmin bir uyuyamama sıkıntısı vardır. Bazı geceler sabaha kadar uyuyamaz.

6-Nazar değmiş insanda, halsizlik ve bitkinlik görülür. Kişi bayansa ev işlerini zor yapar. Çalışansa işinden zevk almaz. Üzerinde bir ağırlık olur.

7-Nazar değmiş kişi, çok çabuk sinirlenebilir. Bir insanın sinirlenmesini gerektirmeyecek olay ve durum karşısında bile çabuk kızar,hiddetlenir.Karşısındaki insanları kırabilir.

8-Nazar olmuş insanda, güçsüzlük, kuvvetsizlik olur. Bazı zamanlar hafif bir nesneyi dahi kaldırmak istemez.Çabuk yorulurlar.

9-Nazara uğramış kişiler, genellikle seslere ve ışığa karşı çok duyarlıdır. Fazla gürültülü ve çok aydınlanmış ortamları istemez,sevmezler. Genelde yalnız kalmaktan hoşlanırlar.

Eğer bu sıkıntı ve belirtileri yaşıyorsanız üzerinizde nazar var demektir. O zaman mutlaka ama mutlaka esmai erbain hamaili taşımalısınız

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ

TAZİYELER

tümü
yukarı çık