Erbain kolye-erbain yüzük

Kuranı anlamak ve yaşamak

Daha önceki yazılarımda da zaman zaman şiirlerinden alıntı yaptığım Emekli Kıdemli Kurmay Binbaşı Cengiz Numanoğlu beyefendi’nin iki ayrı şiirinden bazı bölümlerini aktarmak istiyorum:

Kuranı anlamak ve yaşamak
  • 05 Eylül 2019, Perşembe 18:13

     Kuran-ı Kerim; Yüce Râbbimizin Cebrail (a.s.) aracılığı ile Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'e indirdiği ilâhi kanunların bütünüdür. Kuran-ı Kerim bütün akıl sahipleri için bir hidayet kaynağıdır.

Müslüman; Kuranın ihtiva ettiği itikâdi, ikti­sadî, içtimaî, hukukî ve ahlâkî bütün düsturlarının Cenab-ı Hak tarafından konulan ka­nunlar olduğuna İnanan ve bu İnancının gereğini yaşamaya bütün varlığıyla yönelen insandır.

Müslümanlar Kuran-ı Kerim'i okumak, an­lamak, ve yaşamakla emrolunmuşlardır. İnandığı ve Hayat Nizamı edindiği Kuran'a karşı Müminin ilk vazifesi O'nu sık sık okumak olmalıdır. Kuran'ın ilk emri "Oku” iken şüphe­siz Kuran'ı okuyamama diye bir mazeret olamaz. Her Müslüman Kuran'ı okumayı ken­disi bilmeli ayrıca aile fertlerine ve öğre­tebileceği kimselere öğretmelidir. Peygam­berimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Hadis-i Şerifle­rinde şöyle buyurmuşlardır: "Sizin en hayırlınız. Kuran'-ı öğrenenleriniz ve öğretenlerinizdir" "Her kim Kuran'dan bir harf okursa ona bir sevap vardır.Her bir sevap ise on katı ile mükâfatlandırılacaktır". "Kıyamet gününde, Kuran, Allah'ın huzurunda kendisini okuyan ve yaşayan kişi için Allah (c.c..)'a niyaz eder;

“Ya Rabbi! Ondan razı ol der. Allah (c.c.)'da o kişiden hoşnut olur".

Kıldığımız namazlarımızda Kuran okuyo­ruz. Her gün her an Kuran'la iç içe olmalıyız. Kuran-ı anlamalıyız ve O'na göre yaşamamız gerekmektedir. Müminin Kuran'a İmanı O'nu yaşamak içindir. Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur: "İşte bu (Kuran), indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Artık Kuran'a uyun ve Allah’tan korkun ki size merhamet edilsin" (En'am Sûresi âyet: 155)

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Efendimiz Kuran'a göre hayatımızı yaşama­mız konusunda şöyle buyurmaktadır: "Kuran. maddi ve manevî bunalımların en hayırlı şifa kaynağıdır".

"Kuran'a sarılınız. O'nu hayat rehberi tanıyınız. Çünkü O, Allah'ın kelâmıdır".

"Allah'ın kelâmı (emir ve yasakları)’nın in­sanların koyduğu yasalara üstünlüğü; Al­lah'ın yaratıklarına üstünlüğü gibidir.Yaratan,yarattıklarının ihtiyaçlarını da en iyi bilendir.Emirleri ve Yasakları da yaratılanların yararına uygun olarak koymaktadır.Genel olarak yararlı olan hiçbir şey yasaklanmamıştır.Kısacası Yaratan iyi,güzel ve faydalı işleri yapmamızı,kötü,çirkin ve zararlı işlerden de uzak durmamızı istemektedir.Yaratıcımızın koyduğu kurallar,evrensel normlardır.Zamanın değişmesi ile değişikliğe uğramazlar.Mesela:Hırsızlık,rüşvet,yalan,iftira,gıybet,şiddet,öldürme,içki,kumar ve benzeri yasaklar dünde kötü fiillerdi,bugün de kötü,kıyamete kadarda kötü olarak vasıflandırılacaktır.Bu hükümlerin kıyamete kadar değişmeden kalması ve doğru olduğunun bilinmesi,Yaratıcımızın, bizleri kötülüklerden koruma amaçlı yasaklarıdır.Hiç bir aklı selim kişi kalkıp da,hırsızlık veya diğer yasaklar güzel niye yasaklanıyor diyemez.Evrensel anlamda zararları,inanan,inanmayan akl-ı selim kişilerce bilinen gerçeklerdendir.

İşte bu sebepledir ki; Allah(c.c.), emir ve ya­saklarını ihtiva eden,  Kuran'la amel eden toplumları yükseltir. O'nun izinden gitmeyenleri de alçaltır.

Tatbik olunmayan bilgilerden bir menfaat edinilemeyeceği gibi, inanılan, okunan, anlaşılan, fakat yaşanmayan Kurandan da özlenen faydalar sağlanamayacaktır.

Daha önceki yazılarımda da zaman zaman şiirlerinden alıntı yaptığım Emekli Kıdemli Kurmay Binbaşı Cengiz Numanoğlu beyefendi’nin iki ayrı şiirinden bazı bölümlerini aktarmak istiyorum:

 

Ey insan!Yaşıyorken,hem de Kurân çağında,

Çırpınıp duruyorsun,cehalet batağında.

Kalbin katı…Gözün kör…Başın kibir dağında,

Kurân sana gel diyor,bak bendedir adresin,

Ey Eşref-i mahlukat!..Daha Kurân nedesin!..

                                    Bırak..O “Çağdaşlar”,ne derse desin,

                                    Hayat bir sınavdır,bu hüküm kesin,

                                    Secde etki;varsın,Allah’a sesin;

                                    Sanma ki,önünde seçenekler çok;

                                    Ya Kurân, Ya Hüsran,üçüncüsü yok.        

 

 

Cenab-ı Allah,   Kuran’ı okuyan, anla­yan ve anladığı ile amel eden Müslüman­lardan olmamızı nasip eylesin.  Kuran, gönüllerimizin baharı, kalplerimizin şifası, hayat yolumuzun nuru ve kabirlerimizin aydınlığı olsun.Sıhhat ve afiyetler dilerim.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ

TAZİYELER

tümü
yukarı çık