Erbain kolye-erbain yüzük

Duanızın Kabul Olması için Neler Yapmamız Gerekir

Her işte olduğu gibi duada da istenilen sonuca ulaşmak için doğru yolu izlemek gerekiyor.  Bir çoğumuz dualarımızın kabul edilmediğinden yakınıyoruz, siz de böyle  düşünüyor olabilirsiniz ama bundan şüpheniz olmasın ki Allah, sözünden  dönmez. Tek sorun, bizim nasıl dua edeceğimizi bilmememizdir. Her şeyin  bir yolu yordamı olduğu gibi duanın da bir yolu vardır, önemli olan o  yolu öğrenmek

Duanızın Kabul Olması için Neler Yapmamız Gerekir
  • 30 Ağustos 2019, Cuma 10:45


Her işte olduğu gibi duada da istenilen sonuca ulaşmak için doğru yolu izlemek gerekiyor. 

 Birçoğumuz dualarımızın kabul edilmediğinden yakınıyoruz, siz de böyle  düşünüyor olabilirsiniz ama bundan şüpheniz olmasın ki Allah, sözünden  dönmez. Tek sorun, bizim nasıl dua edeceğimizi bilmememizdir. Her şeyin  bir yolu yordamı olduğu gibi duanın da bir yolu vardır, önemli olan o  yolu öğrenmek ve onu takip etmek.

Tabi burada cevaplamamız  gereken çok önemli bir soru da var, o da şu ki acaba sadece hayatımızda  gözle görülür bir değişiklik olduğunda mı duamız kabul edilmiştir yoksa  biz farkına varmadan da duamız kabul edilebilir?  Bu soruyu düşünün ve  Allaha güvenin.

Şimdi duanın püf noktalarını okuyabilirsiniz, umarım bundan sonraki dualarınızdan daha iyi sonuçlar alırsınız.

1- Duanın yolunu bilmemek (Duanın formülü)Her işte olduğu gibi duada da istenilen sonuca ulaşmak için doğru yolu  izlemek gerekiyor. İmam Sadık (as) şöyle buyuruyor: Duadan önce Allaha  hamd etmelisin, sana verdiği nimetleri anıp şükretmelisin, Peygamber ve  âline selam vermelisin, günahlarını hatırlayıp itiraf ederek onlardan  Allaha sığınmalısın, işte budur duanın yolu.

2- vakitsizlik (vaktin önemi)

Hani derler ya “zamansız öten horoz gibi”, Tamam, Allah şahdamarımızdan  bile bize daha yakındır ama duanın da bir vakti var. Peygamberin  hayatına baktığımızda özellikle belirli vakitlerde dua ettiğini  görüyoruz, örneğin ezanla ikame arası, öğlen vakti, yağmur yağdığında  ve Allah’ı insanlara hatırlatan benzer vakitlerde.

3- Allaha verdiğimiz sözde durmamak (üç kuruşa beş köfte)

Bazen biz şöyle düşünüyoruz: Allah bizi yarattı öyleyse bizim bütün  ihtiyaçlarımızı da karşılamalıdır bizim ise ona karşı hiçbir  sorumluluğumuz yoktur. Ama gerçek böyle değil, Allahın da kullarının  üzerinde hakları vardır, biz onun haklarını yerine getirmeden onun  bizim haklarımızı yerine getirmesini bekleyemeyiz.

İmam Sadık (as) dualarının kabul edilmediğinden yakınan bir gruba şöyle buyurdu: “Allaha  karşı sorumluluklarınızı yerine getirmediğinizdendir, Yüce Allah şöyle  buyuruyor: benim ahdime vefa edin ki ahdinize vefa edeyim. Allaha yemin  ederim ki eğer onun ahdine vefa ederseniz o da sizin ahdinize vefa  eder”.

Boynumuzdaki Allah haklarından birisi Salih  ameldir örneğin namaz kılmak, Haramlardan kaçınmak, kuran okumak,  akraba ziyareti, fakirlerin elinden tutmak ve benzeri işler.

 4- Güvensizlik (Allaha güven)

Elini açıp Allahtan yardım diliyorsak kesinlikle karşılık alacağımızdan  emin olmalıyız, duamızın kabul edileceğine inanmıyorsak sonuç da  alamayız. Allahtan yardım dileyip de yardım alacağına inanmayan insanın  misali susuz çölde deniz arayan insan misalidir.

Peygamber (sav) Şöyle buyuruyor: Karşılığını alacağınıza inanarak Allaha dua edin.

İmam Sadık (as) Şöyle buyuruyor: Dua ettiğinde istediğin şeyin kapıda olacağına inanarak dua et.

5- Duada Şirk koşmak (Hiç kimse bir şey yapamaz)

Şirk çok ince bir konudur, yaptığımız bütün dini işlerimizde yer  edinebilir. Duamızın kabul edilmemesinin bir sebebi de şirk olabilir,  bir başkasına kulluk ederken duamızın kabul edilmesini bekleyemeyiz.  Yüce Allah şöyle buyuruyor: O diridir. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur.  O halde sadece Allah'a itaat ederek (samimi olarak) O'na ibadet edin.[1]

Şunu unutmamalıyız ki sadece Allah insanların irili ufaklı bütün  ihtiyaçlarını biliyor ve sadece Allah onları gideriyor ama insanların  eliyle, bu bizi yanlışa düşürmemelidir, insanlar sadece vasıtadırlar.  Dua ettiğimizde herkesten yüz çevirip ondan başka hiç kimsenin bir şey  yapamayacağını düşünmeliyiz.

6- Allah ve Resulünü anmamak (Torpil)

Dualarımızda Allah ve Resulünü anmak çok önemlidir, bunu ihmal edersek  tatsız tuzsuz bir yemek gibi bir şey yapmış oluruz. Duanın tadı tuzu  Allah ve Resulünü anmaktır. İmam kazım (as) şöyle buyuruyor: Allah ve Resulünü anmadan dua eden kişi yaysız ok atan kişi misalidir.

 7- Kirli niyet (Allaha karşı açık ol)

Dualarımızda niyetimizi tamamıyla temiz tutmalıyız. İmam Sadık (as) buyuruyor: Kul  Allahın ahdine vefa etmişse temiz bir niyet ve temiz bir kalp ile  Allah’a dua ederse duası kabul olur ama kirli bir niyetle dua ederse  duası kabul olmaz.

8- Katı kalpli olmak (Kulu sev Allah da seni sevsin)

Katı bir kalp kötülüğe sürükler, zülüm ve cinayet ister, böyle bir kalp Allah’ın rızasını kazanamaz.

İmam Sadık (as) buyuruyor: Katı bir kalpten yükselen duayı Allah kabul etmez.

9- Yasak veya imkansız olması (Dünya bir yumurtanın içine sığmaz, Allahtan ne istediğini bil)

 İmkansız olan bir şeyi veya İslam dinine ters düşen bir şeyi Allahtan  dilemek yanlıştır, Allaha el açan kişi ondan ne istediğinin farkında  olmalıdır, istediği şey olabilecek şeylerden midir? İslam dinine uygun  mudur?     

Hz. Ali (as) şöyle buyuruyor: Dua ederken caiz olmayan ve mümkün olmayan(Peygamberlik gibi) şeyleri Allahtan dileme.

Sakın yanlış düşünme, Allah sihirbaz değil, sihirbaz diye bir şey yok  zaten. Yaşadığımız dünyayı kurallar ve mantık üzerine yaratan Allah,  kendi koyduğu kurallara da uyuyor ama sevgiyle. Dolayısıyla dünyayı  yumurtanın içine sığdırmasını isteme.

10- Haramlar ve boş işlere dalmak. (Dostundan iste imdadı)

Sabah akşam zevkinin peşinde olan bir insan, haram işlere boğulan bir insan, duasının karşılık bulmasını nasıl bekleyebilir.

Hz. Ali (as) şöyle buyuruyor: Boş işlerle uğraşan insanın duasını Allah kabul etmez.

11- Bencillik (Kendin için istediğini başkaları için de iste)

Allah, kendimiz için bir şey istemeden önce başkalarını düşünmemizi istiyor.

Hz. Fatıma (sa) müminler için dua eder, kendisi için dua etmezdi,  sebebini sorduklarında ise şöyle buyuruyordu: Önce komşu sonra ev.

Hani bazen bir şey istediğimiz zaman direk istemekten çekiniyorsak “ona  da verin” dediğimiz oluyor ya, işte Allahtan bir şey isterken aynı şeyi  gerçekten başkaları için istemeliyiz, unutmayın, Allah’ı kandıramayız.

12- Ümitsizlik (Düşmanın hilesi)

Bir işte ümit varsa ilerlemek de var, dua da aynı şekildedir. Allahtan  ümidin kesilmesi duanın kabul edilmemesini sağlar. Allahın kendisi  kitabında şöyle buyuruyor: Ey kendilerinin aleyhine aşırı  giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah  bütün günahları affeder.[2]

 Bunu biliyor muydun:  şeytanın en önemli hilelerinden birisi bizi ümitsizliğe düşürerek  Allahtan koparmaktır. Şeytanın bizi sevmediğini biliyorsunuzdur  herhalde.

 13- Doğruya sevk etmek ve yanlıştan alıkoymak emirlerini unutmak.

En önemli sosyal farzlardan birisi olan bu emir’i unutmak veya uygulamamak duaların kabul edilmemesine sebep oluyor.

Resülullah (sav) şöyle buyuruyor: İyiliğe  sevk edin ve kötülükten alıkoyun yoksa içinizdeki kötü insanlar iyilere  musallat olacaklardır ve işte o zaman, iyilerinizin duası kabul  olmayacaktır.

14- Rahatlık ve genişlik döneminde dua etmemek. (Allah, ilk yardım çantası değil)

Hiçbir sorunumuz olmadığı zaman bile Allaha dua ederek onunla  bağlantıda olmalıyız, bunu zor zamanımızda işimize yarayacak olan bir  aşı gibi düşünmeliyiz.

İmam Sadık (as) şöyle buyuruyor: Darlığında duasının kabul olmasını isteyen insan, rahatlığında dua etmelidir.

Allah, sadece sıkıştığımızda işimize yarayan bir alet değildir, O, her şeyin esasıdır, bunu unutma.

15- Her şeyi Allahtan bilmemek.

Bazen bolluk bazen de darlık içindeyiz, bazen kar ediyoruz bazen de  zarar, ama bazen bunların Allahtan olduğunu unutuyoruz. Kul her zaman  rabbine şükretmelidir, Darlıktayken ona el açmadan önce darlığının bile  ondan olduğunu bilmelidir ve bu bilinçle ondan bu darlığı gidermesini  istemelidir.

Resulullah (sav) şöyle buyuruyor: Allah şöyle buyurdu: kar ve zararın benden olduğunu bilerek benden bir şey isteyenin isteğini kabul ederim.

düşünme.

16- Toplu Dualardan kaçınmak (Allahın kullarıyla birlikte ol)

Yalnız yaptığımız dualar kabul edilir inşallah, ama dua edenlerin  sayısı çoğaldıkça duamızın kabul olma olasılığı da artacaktır.

İmam Sadık (as) şöyle buyuruyor: Dört kişi bir araya gelip dua edip de kabul edilmeden ayrılmadılar.

17- Yalvarmamak. (Israrcı olmak)

Sürekli Allahtan istemek ve ona yalvarmak başarılı duanın sırrıdır,  ısrar etmeden, yalvarmadan zorluklarınızın giderilmesini beklemeniz  biraz uzak bir ihtimaldir.

Yüce Allah şöyle buyuruyor: Rabbinize alçak gönüllüce ve için için dua edin.[3]

Resulullah (sav) şöyle buyuruyor: Dualarında ısrarcı davrananları Allah sever.

18- Allahtan ilişkiyi kesmek (her zaman sesini duymak isteyen birisi var)Hadislere baktığımızda şöyle bir gerçekle karşılaşıyoruz: Allah sevdiği  kulunun duasını sever, kulunun duasına anında karşılık vermiyorsa da bu  onun sesini duymak istediğindendir. Dolayısıyla duasının karşılık  bulmadığını gören insan, önce kendisine dönüp duanın karşılık bulmasını  engelleyecek bir engel olup olmadığına bakmalıdır, kendisinde duasının  kabulünü engelleyecek hiçbir faktör görmüyorsa Allahın iyi kullarından  olduğunu ummalıdır.İmam Rıza (as) şöyle buyuruyor: İmam Bakır (as) şöyle buyurdu: Mümin insan Allaha dua eder ancak geç karşılık bulur, bu, Allahın onun sesini ve yalvarmasını sevdiğindendir.Son söz olarak şunu eklemek istiyorum: Her zaman ama her zaman Allahın  kapısı kullarına açıktır, Biz ne kadar zayıf ve güçsüz isek O, yüce ve  mutlak güç sahibidir. Biz ne kadar kötü kullar isek O, mutlak iyilik  sahibi Rabdir O, Mutlak ihsan sahibidir, ondan her zaman kendisine  yakışır bir şekilde bize davranmasını dileyelim. O, sonsuz merhamet  sahibidir.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ

TAZİYELER

tümü
yukarı çık