Erbain kolye-erbain yüzük
ümmüsübyan ,çörek otu macunu

Allah duada bulunmayan kuluna Resulü vasıtasıyla bakın nasıl ihtarda bulunmaktadır:

“Ey Rabbimiz, bize dünyada da iyilik, güzellik ver, âhirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.” Bakara Sûresi, 201.

Allah duada bulunmayan kuluna Resulü vasıtasıyla bakın nasıl ihtarda bulunmaktadır:
  • 30 Ağustos 2019, Cuma 14:47

İnsanoğlunun çaresiz kaldığı zamanları olmuştur. Başka çıkar yolu kalmayınca da mecburen Allah’a iltica etme gereği duyar. Asıl olan kulun, her şarta ve zamanda onu yoktan var eden Allah’a ilticasıdır. O zaman her şartta dua etmesi istenilendir. Yüce Allah duada bulunmayan kuluna Resulü vasıtasıyla bakın nasıl ihtarda bulunmaktadır: 
“Cenabı–ı Allah buyurmuştur ki: “Kim bana dua etmezse ona gadab ederim.” (1) Zira bu hal ya gafletten yahut kibirden ileri gelir” 
Dua hem ihtiyaçtır. Hem de bir emir niteliğindedir. 
“O daima yaşayandır. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O halde O’na Dininde ihlâs (ve samimiyet) erbabı olarak “Hamd olsun kâinatın Rabbi olan Allah’a” (diye) dua edin... (Mü’min Sûresi/65) 
Yine başka bir ayeti kerimede Yüce Allah ısrarla duada bulunmamızı emrederek duanın kabul olma garantisini vermektedir: 
"Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler." (Bakara 186) 
Duanın kabul şeklini ve zamanını kendimizce yorumlamamamız gerekmektedir. İstediğimiz şeyin bizim hakkımızda ne kadar hayırlı olup olmadığını bilmediğimiz için biz sadece ısrarlı bir şekilde dua edip sonucunu Allah’a havale etmemiz gerekmektedir. “Cenâb–ı Hak, duada fazla ısrar edenleri sever.” (2) 
“Sizden herhangi biriniz 'dua ettim de kabul olunmadı' diyerek acele etmedikçe duası kabul olunur" (3) 
Duanın kabulü denince aklımıza bizim istediklerimiz mutlaka olacaktır fikri gelmemelidir. Dua edene duası karşılığında bir lütufta bulunulacağı belirtilmiştir: 
“Eğer bir kul, Cenâb–ı Hakk’a bir hususta dua eder de icabet olunmazsa onun yerine bir hasene, yani bir sevap yazılır.” (4) 
Duası kabul olunmakta öncelikli kimseler, makbul zamanlar, işaret edilerek bize duada da yol haritası çizilmiştir: 
“Bir babanın oğlu için duası, bir peygamberin ümmeti hakkındaki duası gibi makbuldür.” (5) “İyilik görenlerin iyilik gördükleri kimseler hakkında ettikleri hayır duaları reddolunmaz.” (6) 
“Ezan ile ikamet arasında yapılan dua müstecâbdır. Bu arada hemen dua ediniz.”(7) 
“Kaderden sakınmak kaderi def etmez. Lâkin Salihlerin duası, nüzul etmiş ve edecek olan elem ve musîbeti def etmeğe ve kaldırmağa medâr olur. İş böyle olunca ey Allah’ın kulları, duâ ediniz.” (8) 
“Bir farz namazını huşu ile eda eden kimsenin o namazın akabinde vaki olacak bir duası müstecâb olur.” (9) 
“Ana ve babaya iyilik ömrü artırır. Yalan söylemek rızkı noksanlaştırır, dua kazaya siper olur.” (10) 
Bakınız öğle bir peygambere ümmet olma şerefi ile şereflenmişiz ki Onun hakkımızda ki duası bile ne kadar güzel ve manidardır: 
“Her bir peygambere etmesi için bir dua verilmiştir. Ben ise ümmetime şefaat olmak üzere duamı âhirete bırakmak istiyorum.” (11) 
Dua bahsini Yüce Allah’ın bize bizzat emirle öğütlediği, Peygamberinin, Velilerinin, Salih kullarının hemen herkesin en çok ettiği dua ile bitirelim: 
“Ey Rabbimiz, bize dünyada da iyilik, güzellik ver, âhirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.” Bakara Sûresi, 201.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ

TAZİYELER

tümü
yukarı çık